Пінополіуретан: що це за матеріал і його роль для матраца
Якщо матрац на дотик м’який, пружний, так і манить прилягти відпочити — швидше за все, в його складі є податлива піна, створена спеціально для постільних аксесуарів. Пінополіуретан впливає на жорсткість матраца, його термін служби і ортопедичні якості. Якими бувають сучасні піни, в чому їхні переваги і недоліки?
Що таке пінополіуретан?
Для створення пінополіуретанових плит використовуються полімери різного типу — складові змішують, збивають за допомогою газу або спеціальних компонентів, а отриману піну запікають. Таким чином створюють плити різного розміру, товщини і щільності. Заготовки поставляють на фабрики з виробництва матраців, де з них нарізають елементи необхідного розміру.
Сучасні різновиди пінополіуретану (ППУ), більш зносостійкі і краще справляються з навантаженнями. Потрібно тільки пам’ятати, що у різних типів — різне призначення і свій термін служби.
Види ППУ і їхні характеристики
Найголовніший показник — щільність пінополіуретану, яка обчислюється в кілограмах на м³. Від щільності залежать ортопедичні властивості матеріалу і допустимі навантаження.
Сучасний ППУ випускається в таких варіантах:
до 20 кг/м³ — малощільний, не рекомендований для меблів і матраців;
- 20-30 кг/м³ — тонкий, часто використовується в найдешевших виробах, не має ортопедичного ефекту, швидко псується;
- 30-35 кг/м³ — найтонший з середніх варіантів. Зустрічається в матрацах економ-класу, прослужить не більше 5 років.
- 35-45 кг/м³ — хороший варіант із середніми показниками, за дбайливої експлуатації здатний прослужити до 10 років;
- 45-55 кг/м³ — відмінний зносостійкий матеріал, задіюється в матрацах серії престиж. Гарантія в середньому — 10 років;
- від 55 кг/м³ — екстражорсткий варіант, передбачений для виробів з підвищеним навантаженням. Здатний зберігати свої ортопедичні якості до 15 років.
Тонкі плити часто використовуються для внутрішньої оббивки м’яких меблів (наприклад, підлокітників дивана) або в якості ізоляційного шару різної техніки. При виробництві матраців тонкі прошарки потрібні саме для доповнення, а ось основний блок повинен бути пишним, особливо якщо мова йде про безпружинні вироби.
М’який і жорсткий ППУ
Щільні типи пінополіуретану використовують для формування основного блоку матраца. Такий наповнювач добре справляється з навантаженнями і довго зберігає форму. Іноді для кращої вентиляції і податливості моноблоки додатково перфоруюють згідно із зонами навантаження.
М’які види піни потрібні для посилення комфорту користувача. Такі прошарки особливо податливі, забезпечують матрацу анатомічні властивості, тому укладаються найвищим прошарком. У цю групу входять різні типи ортопедичної та меморі-піни, які здатні додатково розм’якшуватися під впливом людського тепла. Але є і зворотна сторона — на холоді такі матеріали тверднуть, тому матраци з меморі-піною не можна використовувати для сну на балконі, відкритому повітрі, в неопалюваних приміщеннях.
Рівень жорсткість у різних пін різний, однак тут користувачеві немає потреби вникати в деталі. Досить при покупці матраца дізнатися загальний рівень твердості виробу, а також максимально допустимого навантаження.
Плюси | Мінуси |
---|---|
Висока еластичність і пружність. | Боїться прямих сонячних променів, перемерзання. |
Мала вага і зручність транспортування. Тонкі моделі (топпери) без жорсткої основи можна скручувати в рулон. | Швидко вбирає і довго утримує вологу. |
Відчутний ортопедичний і анатомічний ефект в якісних виробах. | Важко чиститься. Сильні забруднення, сліди протікань в домашніх умовах прибрати не вийде. |
Гіпоалергенність, стійкість до пошкодження грибком або комахами. | Гірше вентилюється, ніж волокнисті матеріали, особливо якщо структура піни — зі стандартними закритими порами (відкриті — у меморі). |
Низька ціна. | Різновиди з низькою щільністю — недовговічні. |
Як доглядати за матрацами з ППУ
Пінисті матеріали заборонено прати. Однак в цьому часто і немає потреби, оскільки піна дуже інертна — не всотує жир, потові випари, запахи. Тому догляд за матрацами з ППУ дуже простий:
- регулярно провітрюйте виріб і пилососьте;
- перевертайте для рівномірного зносу;
- користуйтеся не тільки якісною постільною білизною, а й захисними наматрацниками.
Рулонні вироби необхідно згортати щоразу різною стороною всередину, щоб уникнути утворення загинів. Вкрай небажано зберігати м’які матраци в згорнутому стані тривалий час (залежно від моделі максимальний термін може коливатися від 1 до 3-х місяців).
Щодо шкідливості синтетичної піни — сучасні матеріали створюються із екологічно безпечних складових, які не містять токсичних речовин і нешкідливі для людини. Якщо ж ви все одно не довіряєте синтетиці — зверніть увагу на матраци з латексом. Ця піна створюється з натуральної сировини — молочного соку дерева гевеї і також демонструє відмінні ортопедичні якості.